Brylanty i diamenty, czyli przygotowujemy się do oświadczyn
9

maja

Brylanty i diamenty, czyli przygotowujemy się do oświadczyn

Oświadczyny wymieniane są jednym tchem na liście najważniejszych wydarzeń w życiu zaraz obok tak ważnych momentów, jak narodziny dzieci czy sam ślub. Nieodłącznym elementem oświadczyn jest pierścionek zaręczynowy. Jeśli kobieta go przyjmie, nie ma już zazwyczaj odwrotu. Pierścionek zaręczynowy to coś znacznie więcej, niż tylko rekwizyt dla tej jednej chwili. Często staje się on pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jest to też po prostu najwartościowszy i najładniejszy element biżuterii przyszłej panny młodej i potem żony. Trzeba go dobrze wyselekcjonować.

Historia pierścionków zaręczynowych

Trudno jest z całą pewnością powiedzieć, skąd wywodzą się pierścionki zaręczynowe, ale zazwyczaj uznaje się, że ich początek miał miejsce w antycznym Egipcie, 4000 lat temu. Na początku używano do tego po prostu skręconego drutu, a potem zaczęto robić obrączki z ciekawszych materiałów, na przykład kości słoniowej.

Podobne zwyczaje praktykowano w Rzymie i Grecji, gdzie przez długi czas była to tradycja popularna przede wszystkim wśród wyższych sfer społeczeństwa. Działo się tak dlatego, ponieważ miejsce pierścionka często zajmowała złota moneta, której plebejusz w życiu nawet nie widział. Kiedy powstało więcej klasy średniej i dobra luksusowe były bardziej dostępne, upowszechniły się i pierścionki zaręczynowe, które z czasem zaczęły być przyozdabiane także klejnotami.

W świecie chrześcijańskim pierścionki zaręczynowe istnieją tak naprawdę dopiero od XII-XIII wieku, a od IX wieku pierścienie były symbolem oddania się bogu i były praktykowane głównie wśród zakonników.

pierścionek zaręczynowy jaki wybrać

Wybór pierścionka zaręczynowego

W dzisiejszych czasach nie ma już kwestii „czy” brać pierścionek, ale pozostaje pytanie, „jaki” pierścionek zaręczynowy wybrać. Dla panów jest to zwykle problem poważny, ponieważ oczekuje się od nich, że wybór padnie na coś ładnego, praktycznego i pasującego do wybranki, a sami panowie woleliby też nie zbankrutować przy okazji tego romantycznego gestu. Jakimi ważnymi zasadami warto się zatem kierować?

Dobrze jest szukać pierścionka z pomocą, najlepiej przyjaciółką przyszłej żony. Bardzo ważne będzie też znalezienie odpowiedniego rozmiaru pierścionka. Najłatwiej jest zapytać siostrę lub matkę wybranki bądź zmierzyć jakiś inny pierścionek należący do przyszłej narzeczonej. W kwestiach estetycznych najważniejsze jest to, by pierścionek pasował do naszej wybranki, czyli osobie skromnej nie należy kupować wielkiego kamienia, a osobie puszystej pierścionka delikatnego i dyskretnego.