Ile kosztują diamenty?
11

kwietnia

Ile kosztują diamenty?

Nie da się wspomnieć o diamentach bez przypomnienia słynnego cytatu Marylin Monroe: „Diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety”. Ten element kultury masowej przewija się przed naszymi oczami bardzo często. „Diamonds are Forever”, jedna z najsłynniejszych piosenek z filmów o Jamesie Bondzie i zarazem tytuł jednego z tych filmów tylko podkreśla, jak wielkie znaczenie w naszej kulturze mają diamenty, najsłynniejsze z rodziny kamieni szlachetnych.

Co ciekawe, jest to świadoma działalność promocyjna prowadzona przez jubilerów i producentów diamentów, którzy od początku zeszłego wieku celowo i w sposób zorganizowany prowadzą promocję diamentów poprzez show biznes. O diamentach powstała masa piosenek i filmów, a pierścionek z diamentem jest niezbędny przy zaręczynach.

Co winduje ceny diamentów

Diamenty są szalenie drogie, co jest faktem. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ diamenty to produkty rzadkie, rzadko spotykane kopaliny. Warunki potrzebne do powstania diamentów są bardzo specyficzne, a pozyskiwanie ich jest bardzo trudne. Trzeba wydobyć i przetworzyć ogromne ilości ziemi dla znalezienia niewielkiej ilości diamentów. Popyt na diamenty także robi swoje, ponieważ są to kamienie o niezwykłej twardości i innych przydatnych właściwościach, dzięki czemu znajdują zastosowanie w przemyśle, w urządzeniach medycznych i wielu różnych innych miejscach.

Jeśli popatrzeć na mapę kopalni na świecie, zauważymy, że ich specjalne koncentracje są w Afryce i Rosji, ale ogólnie rzecz biorąc, jest ich zaskakująco dużo. W praktyce niestety nie oznacza to, że zostaniemy zalani wielką ilością diamentów i ceny spadną. Spowodowane jest to z jednej strony zmową kartelową utrzymującą produkcję na niskim poziomie, a z drugiej strony faktem, że diament diamentowi nierówny i ich ceny oraz użyteczność zależą od wielkości i tym samym wagi oraz koloru i kształtu. Tylko najlepsze diamenty nadają się na brylanty. Te gorsze idą do przemysłu, który zresztą w dużej mierze opiera się obecnie na sztucznych diamentach.

pierścionek z diamentem

Sztywne ceny diamentów

Diamenty obecnie uchodzą za jeden z najlepszych sposobów inwestowania. Zakup i szybka sprzedaż diamentów przyniosą nam spore straty, ponieważ związane jest to z różnymi kosztami, ale jeśli potraktujemy to jako inwestycję na lata, na pewno nasze diamenty z czasem będą warte więcej. Jest to ważne zwłaszcza w okresie bessy, bo nawet jeśli wszystko dookoła tanieje, nasze pieniądze są bardzo bezpieczne, bezpieczniejsze niż na obligacjach. Zwłaszcza wtedy, jeśli nasze diamenty są z jakiegoś powodu wyjątkowe.