INSYGNIA DIAMENTOWEJ WŁADZY cz. II
18

kwietnia

INSYGNIA DIAMENTOWEJ WŁADZY cz. II

Jednym z najpiękniejszych eksponatów będzie bez wątpienia szabla umieszczona w pochwie, która została ozdobiona z użyciem 719 diamentów. Ich łączna waga to około 2 tysiące karatów. Ten unikat to prezent od maharadży Dżajpuru – to najbogatszy oraz największy stan w Indiach Brytyjskich, wręczony Edwardowi II z okazji koronacji. Ciekawostką jest fakt, że kamienie użyte do inkrustowania szabli zostały oszlifowane starym, tradycyjnym szlifem indyjskim, który pozwalać będzie na zachowanie naturalne kształtu kamienia. Ważnym detalem takiego podarku będzie również to, że znajduje się tam napis: „Dowód lojalności Sawaiego Madho Singha maharadży Dżajpuru 9 sierpnia 1902 roku”.

Na wystawie będzie można zobaczyć różowy diament Williamsona, który geolog o tym samym nazwisku podarował w 1947 roku Elżbiecie II. Jest to jeden z czystych różowych diamentów wyglądający rzeczywiście perfekcyjnie. Z pierwotnej masy 54,5 karata wypracowano ostatecznie klejnot, który miał 23,6 karata. To on został wprowadzony do broszki w kształcie kwiatu. Kamień o podobnych parametrach został sprzedany w Szwajcarii w 2010 roku za 46 milionów dolarów. W okresie rządów królowej Marii, która była babką królowej Elżbiety II do królewskich zbiorów trafiła tabakiera, która wysadzana jest właśnie z użyciem trzech tysięcy diamentów. Przygotowany zostało jako upominek dla władcy Prus.

naszyjnik szmaragdowy

Dla zwiedzających pewnie zaskakujący będzie również diadem diamentowy, przygotowany dla Jerzego IV. Kiedyś diadem był to rodzaj otwartej korony, który nie był dedykowany jedynie kobietom. W 1820 r w dniu koronacji Jerzy IV otrzymał właśnie taki symbol władzy, który był zdobiony z użyciem 1333 diamentami o wadze 325 karatów, 169 pereł i do tego również emblemat Zjednoczonego Królestwa – angielska róża, szkocki ostem czy irlandzka koniczynka. Ten diadem miała właśnie Elżbieta II w chwili wejścia na tron.

Innym insygnium będzie diadem dworu Delhi, który był bez wątpienia wyeksponowany razem z naszyjnikiem z 10 wielkich szmaragdów. Ten diadem był projektowany na koronację Jerzego V w momencie, gdy zostawał w 1910 roku cesarzem Indii. Naszyjnik otrzymała królowa Maria od maharani Patiali z okazji pierwszej królowej.

Eksponatem o wielkim znaczeniu historycznym będzie naszyjnik, który w momencie koronacji miały na sobie Wiktoria, Aleksandra, Maria, Elżbieta oraz Elżbieta II. Gdy Pałac Buckingham będzie przyjmował zwiedzających na ekspozycji insygniów diamentowych Elżbieta będzie znajdować się w swojej rezydencji w Szkocji, w ramach wypoczynku wakacyjnego.