Jak prawidłowo pielęgnować biżuterię?
30

kwietnia

Jak prawidłowo pielęgnować biżuterię?

Prawidłowa pielęgnacja biżuterii w istotny sposób wpływa na jej trwałość i wygląd. Chcąc zachować jej piękny wygląd, należy przestrzegać kilku podstawowych kwestii.

1.Zdejmować biżuterię podczas sprzątania i mycia – detergenty mogą wnikać w biżuterię, uszkadzając ją, ponadto biżuteria jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, przede wszystkim zarysowania.

2.Unikać noszenia biżuterii podczas aktywności fizycznej.

3.Zadbać o odpowiedni sposób przechowywania biżuterii – to, w jaki sposób przechowujemy biżuterię decyduje o tym, czy zachowa ona blask i piękno. Optymalnym rozwiązaniem jest przechowywanie każdej sztuki w oddzielnym opakowaniu – w ten sposób zapobiegamy zarysowaniu, otarciom, na biżuterii nie gromadzi się także kurz. Doskonałą propozycją okazują się dostępne w sklepach jubilerskich specjalne szkatułki.

Czyszczenie biżuterii

Biżuterię należy czyścić w miarę regularnie, najlepiej za pomocą specjalnych płynów, nie mniej jednak można także wykorzystać domowe sposoby.

Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych i bezpiecznych sposobów, które pozwolą utrzymać biżuterię w idealnym stanie:

poszarzałe srebro można czyścić za pomocą pasty do zębów, a następnie polerować miękką ściereczką;

- srebrną biżuterię można również umieścić w roztworze solnym, wykładając pojemnik folią aluminiową;

- kamienie szlachetne należy polerować za pomocą miękkiej ściereczki, a od czasu do czasu zamoczyć w letniej wodzie z delikatnym mydłem i kilkoma kroplami wodnego roztworu amoniaku;

- bursztyny można myć w letniej wodzie z mydłem, unikając jednak ich długiego namaczania;

- w ciepłej wodzie z mydłem można myć także złotą biżuterię. Ponadto złoto warto kąpać w soku z cebuli, jednakże po tym zabiegu złotą biżuterię należy dokładnie umyć i osuszyć za pomocą ściereczki.

jak zadbać o biżuterię

Co zrobić, by długo cieszyć się pięknem i blaskiem biżuterii?

Wygląd biżuterii zależy nie tylko od odpowiedniego czyszczenia, ale także od prawidłowego sposobu noszenia i przechowywania. Niepodważalny jest fakt, że jeśli będziemy dbać o złote kolczyki, naszyjniki czy pierścionki, biżuteria będzie wyglądała efektownie, a my długo będziemy mogli cieszyć się jej blaskiem.

Należy pamiętać także o tym, by zdejmować biżuterię podczas wykonywania codziennych prac domowych oraz uprawiania sportu.

Prawidłowe przechowywanie biżuterii

Bardzo ważne jest także prawidłowe przechowywanie biżuterii – najlepiej każdą rzecz umieszczać w oddzielnym woreczku lub wykorzystać specjalną szkatułkę, którą można kupić w sklepie jubilerskim. Godne polecenia są także stojaki do przechowywania biżuterii oraz wkłady do szuflad.