Marcel Tolkowsky, człowiek stojący za okrągłym szlifem brylantowym
18

lutego

Marcel Tolkowsky, człowiek stojący za okrągłym szlifem brylantowym

Gemmolog i matematyk Marcel Tolkowsky dożył sędziwego wieku 92 lat, pozostawiając po sobie błyszczącą i trwałą spuściznę w branży diamentowej. Historia jego rodziny jest głęboko zakorzeniona w szlifowaniu diamentów; co najmniej dwóch członków jego belgijskiego rodu zostało sławnymi szlifierzami diamentów. Gabi Tolkowsky, jego bratanek, wynalazł "cięcie kwiatowe" dla diamentów i jest obecnie konsultantem De Beers. Kuzyn, Lazare Kaplan, prowadzi dobrze prosperującą firmę zajmującą się produkcją i dystrybucją diamentów w Nowym Jorku.

Jeśli chodzi o Marcela, jest on najbardziej znany z tego, że wymyślił matematyczny wzór, który ma na celu osiągnięcie najbardziej pożądanego blasku w diamencie. Okrągłe brylantowe cięcie stało się standardem w branży i jest powszechnie uważane za idealne cięcie w biznesie kamieni szlachetnych. Wychowanie Marcela Tolowsky'ego w handlu cięcia diamentów w połączeniu z jego wykształceniem utorowało drogę do tego wzorca, który przedstawił w 1919 roku jako swoją pracę doktorską. Jej sedno polega na tym, że aby zmaksymalizować odbite światło, a w konsekwencji blask, diament musi być oszlifowany na 58 fasetach. Ta specyfikacja, plus inne szczegóły jego okrągły brylantowy ideał cięcia, jest znany w branży gemmologicznej jako "American Ideal Cut" lub "Tolkowsky Brilliant".

Brylant lub cięcie diamentu jest prawdopodobnie w jego najbardziej piękne i pożądane, gdy światło jest zmaksymalizowane i odzwierciedlenie w drodze expertly-done faset. Wiele reklam diamentów pracował wokół tego ideału, często wyolbrzymiając sposób przepięknie oszlifowany kamień szlachetny oślepia oczy i wszystko, ale krzyczy, jak cenne i bezcenne jest. Formuła Tolkowsky'ego pomocnie wyjaśnia, jak osiągnąć ten wygląd i pożądany rezultat, wyjaśniając zarówno proporcje diamentu, jak i sposób działania faset. Jednak gemmolodzy i szlifierze diamentów postanowili zmodyfikować ten model w zależności od rodzaju diamentów, z którymi pracowali, oraz innych okoliczności wpływających na proces cięcia diamentów.

Schemat American Ideal Cut ilustruje, jak 58 faset jest rozmieszczonych na okrągłym brylantu: 33 są na koronie lub grubej części powyżej kamienia pasma, a 25 są na pawilonie, który jest stożkowa podstawa diamentu. Podczas gdy model ten jest pierwotnie przeznaczony do prowadzenia cięcia diamentów, nie było różnych interpretacji i dostosowań do okrągłego brylantu cięcia przez lata.

Marcel Tolowsky wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1940 roku, przynosząc ze sobą swoją pasję i pomysły na projektowanie diamentów. Był mocno zaangażowany w branży diamentów jako projektant i dealer aż do 1975 roku, kiedy zdecydował się przejść na emeryturę. Niektóre z bardziej prestiżowych grup, które skorzystały z jego wiedzy i wizji to Diamond Trading and Precious Stones Association, gdzie był długoletnim członkiem, oraz Diamond Dealers Club of America, gdzie Marcel Tolowsky pełnił funkcję przewodniczącego w ciągu prawie pięćdziesięciu lat członkostwa.

Zmarł na niewydolność serca w lutym 1991 roku w szpitalu na Manhattanie. Jego książka Diamond Design pozostaje ulubionym i godnym zaufania przewodnikiem wśród współczesnych szlifierzy diamentów.