Złote zasady przy wyborze biżuterii
7

maja

Złote zasady przy wyborze biżuterii

Kobiety uwielbiają otrzymywać w prezencie biżuterię, jednak panowie, którym wydaje się, że wybranie tej zbliżonej do ideału jest proste, szybko przekonują się o tym, w jak poważnym są błędzie. Oczywiście, stosunkowo prostym zadaniem jest wybór biżuterii zaręczynowej, choć bowiem jest to wyjątkowo ważne wydarzenie, nie można nie dostrzec tego, że wybór jest dość ograniczony. Każda inna okazja pozwala jednak na wybór z pełnej gamy biżuterii damskiej i jednego można być pewnym – naprawdę jest w czym wybierać.

Biżuteria w modzie

Nie powinno być dla nas zaskoczeniem i to, że biżuteria, podobnie jak wiele innych elementów składających się na damski strój, podlega wpływom mody. Trendy się zmieniają i często trudno nawet wskazać te rozwiązania klasyczne, które są postrzegane jako bezpieczne bez względu na okoliczności. Jeśli więc szukamy inspiracji, być może znajdziemy ją w przeszłości zadając sobie pytanie o to, jaka biżuteria była modna w czasach młodości naszych starszych krewnych.

biżuteria przedwojenna

Biżuteria w czasach przedwojennych

Nasi przodkowie byli dość radykalni w swoich przekonaniach, często więc mogliśmy usłyszeć, że biżuteria powinna być wręczana jedynie bliskim nam kobietom. Może być to pani naszego serca, matka, córka albo siostra, nie ma jednak mowy o obdarowywaniu w ten sposób osób przypadkowych. Wynikało to z przeświadczenia, że biżuteria jest podarunkiem nakładającym określone zobowiązania. Co za tym idzie kobieta, która nie czuje się związana z mężczyzną, a otrzymuje od niego biżuterię, powinna taki prezent zwrócić. Oczywiście, nie była to jedyna zasada, jaką należało wziąć pod uwagę, kolejna odwołuje się bowiem do kobiecej elegancji, a ta stawia zarówno na umiar, jak i na harmonię. Jeśli więc nasi przodkowie wybierali biżuterię, wychodzili z założenia, że nie powinna być ona prezentem krzykliwym. Biżuteria była ozdobą, a nie czymś, co dominuje. Nie powinna też przyćmiewać kobiety, która miała ją otrzymać. Owszem, wielkość i ilość ozdób miały pewne znaczenie, znacznie ważniejsza wydawała się jednak jakość wykonania oraz to, jakie materiały były użyte w procesie ich produkcji. Jeśli chcemy być wierni zasadom prowadzącym naszych przodków, powinniśmy z miejsca zapomnieć o biżuterii kiepskiej jakości. Jeśli nie stać nas na biżuterię wysokiej klasy, być może lepiej będzie postawić na piękny i równie wiele mówiący bukiet kwiatów. Niektórzy panowie nawiązują do czasów przedwojennych tak bardzo, że są skłonni wręczyć swojej ukochanej antyk. Warto jednak mieć na uwadze, że może być to ryzykowne. Już w 1922 w jednym z poradników mogliśmy przeczytać, że takie podejście jest po prostu niemodne.