Szmaragd jest to odmiana berylu, która cieszy się na świecie największą popularnością. Nazwa tego szlachetnego kamienia pochodzi z języka łacińskiego (smaragdus) i oznacza po prostu kolor zielony. Jak widać, w nazwie znajduje się bezpośrednie odniesienie do koloru, jaki ma ten niezwykły i piękny kamień.
Szmaragd cechuje się prawdziwie zieloną barwą, która jest określana wręcz jako hipnotyzująca. Dodatkowo trzeba stwierdzić, że jest to bardzo popularny kamień, często wybierany przez kupujących. Ta popularność jest duża, mimo że cena szmaragdu jest dość wysoka. Jeśli chodzi o twardość, to szmaragd niczym nie różni się od innych kamieni: rubinów, szafirów czy diamentów i to bardzo dobra cecha.
Można podać trzy odcienie szmaragdu, główną barwą dotyczącą wszystkich jest oczywiście zielony. Są to odcienie: jasnozielony, trawiasty oraz ciemnozielony. Wartość kamienia zależy w dużej mierze od barwy, a także od jakości i ilości zanieczyszczeń, które występują w strukturze kamienia. Spośród tych trzech wymienionych powyżej barw najwyższą jakość przypisuje się odcieniowi ciemnozielonemu. Im większa czystość kamienia, tym większą cenę on osiąga. Zdarza się, że te szmaragdy, które są absolutnie czyste, mają wyższą cenę niż diamenty.
Ze względu na swoją wartość i jakość szmaragd znany jest z tego, że przez lata był stałym bywalcem na dworach królewskich nie tylko w Europie, ale i na świecie. Był bardzo ceniony. Szczególną uwagę zwrócił na niego nawet sam Juliusz Cezar. Podejmował on różne decyzje, będąc przekonanym i w pełni wierząc w to, że szmaragd posiada niezwykłe właściwości uzdrawiające. Jakie miałyby być te właściwości? Te zielone minerały mają podobno bardzo dobry wpływ na działanie organów wewnętrznych: serca, mózgu, żołądka, jelit i woreczka żółciowego.
Szlifowanie szmaragdów odbywa się przez wykonanie szlifu schodkowego. Czasami stosuje się też metodę szlifu brylantowego, gwiaździstego albo mieszanego. Kolor, jaki ma ten piękny kamień, jest postrzegany powszechnie jako żywiołowy i mający w sobie tajemnicę. Najbardziej znane złoża tych minerałów są rozmieszczone w Kolumbii, Brazylii, Zimbabwe, Australii i na Uralu. Na całym świecie znajdują się liczne muzea, które mogą się pochwalić posiadaniem cudownych okazów tych kamieni szlachetnych. Najsłynniejszy i najbardziej popularny jest obecnie umieszczony w wiedeńskim muzeum. Szmaragd ten występuje w postaci dzbana o wysokości 12 centymetrów, a wyrzeźbiono go z jednego kryształu, którego całkowita masa wynosiła aż 2205 karatów.