Zwyczaj zaręczyn z udziałem prezentu zaręczynowego jest bardzo stary. Sięga Starożytnego Rzymu. Wtedy prezentem zaręczynowym była początkowo moneta, a potem pierścionek. W średniowieczu małżeństwo było przede wszystkim umową dwojga ludzi i zaręczyny wraz z pierścionkiem były jej formalnym zawarciem, przez co pierścionek traktowano jako swojego rodzaju zastaw. Warto to wszystko wiedzieć, chociaż na dzisiaj ma to już mniejsze przełożenie. Chodzi o to, że pierścionek zaręczynowy jest elementem tradycji i chociaż nie stanowi już matrymonialnego odpowiednika miejscówki w pociągu, dobrze jest wiedzieć, jak go prawidłowo nosić.
Na który palec go zakładać?
Zazwyczaj jest sporo problemów z wybraniem odpowiedniej ręki, na którą należy zakładać pierścionek zaręczynowy, ale w przypadku konkretnego palca takich kłopotów już raczej nie ma. Niezależnie od wybieranej ręki, kobiety zazwyczaj instynktownie chcą nosić pierścionek zaręczynowy na palcu serdecznym, czyli na palcu przedostatnim, licząc od kciuka. Istnieje też tradycyjne wytłumaczenie, dlaczego akurat pierścionek powinien być a tym palcu. Odnosi się ono do faktu przebiegania linii życia właśnie w tym kierunku. Bardziej nowoczesne wytłumaczenie mówi o żyle, która do tego miejsca wiedzie prosto z serca.
Najważniejsze jest jednak to, że nie ma żadnej sztywnej zasady odnośnie noszenia pierścionka zaręczynowego. Zawsze powinien to być nasz osobisty wybór. Chodzi o to, by pierścionek ładnie się prezentował o nie przeszkadzał w codziennych czynnościach. Zazwyczaj zakłada się go na prawą dłoń, ale może być noszony i na lewej. Palec serdeczny może ustępować miejsca palcowi środkowemu.
Rozmiar pierścionka
Żeby w ogóle móc zastanawiać się, na którym palcu można nosić pierścionek, trzeba się upewnić, że będzie się go dało założyć. W tym celu trzeb a poprosić naszą wybranko podanie nam swojego rozmiaru pierścionka. Zazwyczaj nie jest to proste zadanie, ponieważ jeśli zapytamy: „hej, kochanie, powiedz mi proszę, na którym palcu nosiłabyś pierścionek zaręczynowy i jaki jest jego rozmiar?” nasze pytanie może zdradzić nasze zamiary, a tego byśmy raczej nie chcieli. Dlatego lepiej jest o pomoc poprosić przyjaciółkę naszej przyszłej żony lub kogoś z rodziny. Jeśli popełnimy błąd, nie stanie się wielka tragedia, ponieważ jubiler bez problemu dostosuje pierścionek do prawidłowego rozmiaru już po fakcie.
Nawiasem mówiąc, bardzo dobrym znakiem jest, jeśli zaraz po otrzymaniu pierścionka nasza wybranka zaciśnie na nim dłoń, co jest zapowiedzią udanego związku.