Pierścionek zaręczynowy to ważny element zaręczyn, w rzeczy samej trudno wyobrazić sobie tę uroczystość bez symbolicznego krążka z pięknym oczkiem. Przyjęcie pierścionka przez kobietę jest równoznaczne ze zgodą na zamążpójście.
Zaręczyny mogą mieć różny charakter – jedni wolą zachować pełnię intymności, inni chcą, aby w tej chwili obecna była najbliższa rodzina. Niepodważalny jest fakt, że bez względu na miejsce i sposób oświadczyn, jest to niezwykłe przeżycie dla każdej osoby.
W poniższym artykule prezentujemy historię pierścionka zaręczynowego.
W starożytności koło oznaczało doskonałość i nieskończoność, stąd też przeświadczenie o niesamowitej mocy pierścieni. Zwyczaj obdarowywania kobiet bogato zdobionymi pierścieniami był już znany w starożytnym Egipcie, choć pierwotnie do ich produkowania wykorzystywano zwykły drut. Z czasem zaczęto używać jednak szlachetnych metali, w tym złota.
Zwyczaj noszenia pierścionka na palcu serdecznym lewej ręki wywodzi się natomiast z kultury greckiej i wynika to z przeświadczenia, że jest to palec, który bezpośrednio prowadzi do serca.
W Rzymie złote pierścionki pierwotnie nosiły osoby z wyższych sfer, traktując to jako symbol pozycji społecznej. Z czasem, gdy złote pierścionki stały się bardziej popularne, zaczęto traktować je jako symbol zakochanych. Ciekawostką może okazać się fakt, że w kulturze rzymskiej do pierścionka dołączano klucze, które miały symbolizować dostęp kobiety do serca mężczyzny.
W kulturze chrześcijańskiej pierścionki pierwotnie oznaczały zaślubiny z Kościołem – było to w wieku IX. W okresie średniowiecza, czyli w wiekach XII i XIII, za sprawą papieża Innocentego III, który ustanowił okres narzeczeństwa, zaczęto traktować je jako pierścionki zaręczynowe.
Współczesne kobiety marzą o tym, by pierścionek był niepowtarzalny i unikalny, najlepiej z brylantem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że popularność tego kamienia pochodzi od arcyksięcia Maksymiliana, który pierścieniem z brylantem obdarował księżną Marię Burgundzką.
Pierścionki zaręczynowe z różnymi kamieniami szlachetnymi zaczęto produkować w okresie renesansu.
W Polsce zaręczyny pierwotnie nazywano mianem zrękowin,które w rzeczywistości stanowiły kontrakt dotyczący połączenia rodzin. Szczegóły dotyczące małżeństwa ustalali rodzice młodej pary.
Współczesne pierścionki zaręczynowe upowszechniły się w latach 30-tych ubiegłego stulecia, czyli w czasach, gdy kobiety często traciły ukochanych, a pozostające po nich pierścionki stanowiły nie tylko piękną pamiątkę, ale także symbol szczerej i oddanej miłości.