15 Niezwykłych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tanzanitu!
Historia tanzanitu, zaliczanego do dziesięciu najrzadszych kamieni szlachetnych na świecie, obejmuje jego niezwykłe odkrycie, egzotyczne kolory, wyjątkową rzadkość i niezwykłą popularność.
Surowy naturalny niebieski tanzanit - wyjątkowo rzadki.
Odkrycie
Niespełna sześćdziesiąt lat temu tanzanit został odkryty w odległej części wschodniej Tanzanii w Afryce. Plemię Masajów odkryło u podnóża góry Kilimandżaro bryłę intensywnie niebieskiego kryształu. Ze względu na jego żywy niebieski kolor przypuszczano, że jest to szafir. W rzeczywistości był to nieznany wcześniej klejnot. Był to tanzanit - kamień szlachetny tysiąc razy rzadszy od diamentu. Oto 15 interesujących pytań na temat kuszącego tanzanitu.
Tiffany & Co.
Wkrótce po jego odkryciu w 1967 r. firma Tiffany & Co.® dowiedziała się o nowym kolorowym klejnocie. Zdając sobie sprawę z jego potencjału sprzedażowego, firma szybko zapewniła sobie prawa do niego jako międzynarodowy dystrybutor. Firma Tiffany & Co. nazwała kamień szlachetny "tanzanit" od jego ojczystego kraju, Tanzanii.
W 1968 r. firma Tiffany & Co. rozpoczęła szeroko zakrojoną kampanię reklamową swojego najnowszego nabytku w postaci kamienia szlachetnego. Kampania była bardzo udana, a tanzanit stał się niezwykle popularny. Z jego egzotycznym niebiesko-fioletowy kolor, tanzanite szybko stał się ulubionym wśród projektantów biżuterii i koneserów gemm.
Wisiorek z tanzanitem.
Popularność
Od momentu zwrócenia na siebie uwagi opinii publicznej, tanzanit nie stracił na popularności. W 2001 roku tanzanit stał się drugim najbardziej ulubionym kolorowym kamieniem szlachetnym w Stanach Zjednoczonych, ustępując jedynie niebieskiemu szafirowi.
Rodzina kamieni szlachetnych
Tanzanit jest niebieską odmianą minerału zoisyt.
Lokalizacja i ograniczona podaż
Źródła Tanzanitu są bardzo ograniczone. Jedyne na świecie źródło znajduje się w promieniu ośmiu mil we wzgórzach Merelani w Tanzanii, w Afryce Wschodniej. Zasoby tanzanitu są tak ograniczone, że szacuje się, iż wyczerpią się w ciągu najbliższych dziesięciu lat.
Obróbka cieplna
Surowy tanzanit jest zwykle brązowy. Prawie wszystkie tanzanity dostępne na wolnym rynku zostały poddane obróbce cieplnej, aby wydobyć ich kolor. Jego barwy wahają się od bladoniebieskich lub liliowych odcieni do intensywnych i żywych niebieskich lub fioletowych kolorów. Zmiana koloru w wyniku obróbki termicznej jest trwała.
Rzadkie występowanie
Naturalnie występujący tanzanit o niebieskiej barwie praktycznie nie występuje. Żywy niebieski kryształ znaleziony w pobliżu Kilimandżaro powstał najprawdopodobniej w wyniku geologicznego zjawiska ciepła i ciśnienia (metamorfizmu).
Kolory
Najbardziej cenione są klejnoty o bardzo nasyconych i żywych kolorach. Tanzanit o głębokim, czystym niebieskim kolorze jest niezwykle rzadki i bardzo kosztowny. Czysto niebieski tanzanit może być początkowo mylony z niebieskim szafirem.
Cięcie w celu uzyskania głębszego koloru powoduje duże straty w surowym krysztale. To znacznie zwiększa koszt kamieni o głębszym kolorze.
Kolor najczęściej kojarzony z tanzanitem to żywa mieszanka fioletu i błękitu. Masowo produkowana biżuteria może być jednak wykonana z jego mniej nasyconych, bladszych odcieni. Kolory te są mniej wartościowe, a co za tym idzie tańsze.
Tanzanit w odcieniach fioletu i błękitu.
Właściwości fizyczne
Najciekawszą właściwością fizyczną tanzanitu jest to, że jest on trójchromatyczny. Pod wpływem światła padającego pod różnym kątem zmienia kolor na jeden z trzech - niebieski, fioletowy lub bordowy. Kamieniarze wykorzystują tę właściwość, aby wybrać kolor podstawowy, który chcą wyeksponować.
Tanzanit surowy cystal.
W skali twardości Mohsa tanzanit jest sklasyfikowany na poziomie 6-7. Jest on bardziej miękki w porównaniu z szafirem, którego wartość w skali Mohsa wynosi 9. Diament ma najwyższą wartość w skali Mohsa - 10.
Przy cięciu tanzanitu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest on delikatny.
Cięcie
Tanzanit można ciąć na wiele różnych sposobów. Szlif trylionowy (trójstronny) jest bardzo popularny we współczesnych projektach, ale tanzanit jest dostępny również w wielu innych fasetowanych i niefasetowanych kształtach.
Szlif trylionowy.
Klarowność
Klarowność Tanzanitu waha się od niewielkich inkluzji (wad niewidocznych bez mikroskopu), do ciężkich (widocznych gołym okiem). Kamienie Tanzanitu z ciężkimi inkluzjami są znacznie mniej wartościowe niż kamienie bardziej przejrzyste.
Waga karatowa
Większość tanzanitów używanych do wyrobu biżuterii waży mniej niż pięć karatów. Większe kamienie, zwłaszcza te o dobrej barwie, są niezwykle rzadkie i bardzo drogie. Prawie nigdy nie są używane do wyrobu biżuterii. Zazwyczaj można je znaleźć tylko w kolekcjach kamieni szlachetnych, u spekulantów lub w muzeach.
Specjalna pielęgnacja biżuterii z tanzanitem
Biżuteria z tanzanitem wymaga specjalnej pielęgnacji, aby uchronić ją przed zniszczeniem. Nie powinna być nigdy poddawana czyszczeniu parą wodną ani urządzeniom ultradźwiękowym. Należy ją czyścić miękką szmatką z łagodnym mydłem i umiarkowaną wodą. Gwałtowne zmiany temperatury mogą uszkodzić tanzanit, powodując jego roztrzaskanie. Zawsze należy unikać kontaktu ze słoną wodą i chemikaliami, w tym perfumami.
Ten kamień szlachetny nie jest zalecany do pierścionków i bransoletek przeznaczonych do codziennego noszenia. Należy unikać czynności, podczas których dochodzi do otarć lub ostrych uderzeń. Oprawy tanzanitów są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby chronić kamienie przed zadrapaniami i odpryskami. Często w oprawach stosuje się metal szlachetny ukształtowany wokół krawędzi kamienia, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jego pęknięcia.
Naszyjnik z koralików z tanzanitem.
Urodzinowy kamień grudnia
W 1812 r. American Gem Trade Association (obecnie znane jako National Association of Jewelers) zmieniło listę kamieni urodzeniowych przypisanych do każdego miesiąca w roku. Od tego czasu do tej listy dodano jedynie Tanzanit. Dzieli on swoją oficjalną pozycję jako grudniowy birthstone z niebieskim topazem, turkusem i cyrkonem. Tanzanit jest również klejnotem na 24. rocznicę ślubu.
Pierścionek z tanzanitem i marakasytem.
Ochrona tanzanitu i etyczne praktyki wydobywcze
Protokół z Tucson powstał w 2003 r. w celu zapewnienia etycznego traktowania pracowników i egzekwowania wszystkich przepisów prawa pracy. Promuje on zatrudnianie obywateli Tanzanii jako personelu górniczego. Zakłada również ścisłe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracowników. Jednym z jego celów jest ochrona ograniczonych zasobów tanzanitu przed nielegalnym wydobyciem. Zwolennicy protokołu zobowiązują się do stosowania najlepszych praktyk górniczych.
W tym samym roku na rzecz Protokołu z Tucson powstałaFundacja Tanzanitowa. Jej głównym zadaniem jest edukacja konsumentów i sprzedawców detalicznych. Promuje także zakup produktów wydobywanych legalnie i etycznie. Firmy członkowskie używają "Mark of Rarity™" na swoich towarach, aby zaznaczyć, że oferują legalnie i etycznie wydobywane kamienie szlachetne tanzanitu.
W 2011 r. rząd Tanzanii wprowadził w życie Ustawę o minerałach. Zakazuje ona eksportu nieoszlifowanych tanzanitów o wadze powyżej 5 karatów. Jej celem jest przekazanie kontroli nad tym szybko wyczerpującym się kamieniem szlachetnym rdzennym mieszkańcom Tanzanii. Ustawa zezwala jedynie obywatelom Tanzanii na posiadanie praw i licencji na wydobycie minerałów. Spowodowało to zmniejszenie dostępności tanzanitu.
Historia tego rzadkiego, egzotycznego i pięknego klejnotu jest w toku. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu i obejrzenia tego wspaniałego tanzanitu osobiście. Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli zakochacie się w tym kuszącym tanzanicie.
Źródła
http://tanzaniteamerica.com
http://www.gia.edu/tanzanite
http://www.tanzanitefoundation.com
http://geology.com/gemstones/tanzanite/
https://www.crystalvaults.com
http://www.jewelsforme.com