16 faktów o rubinach i ich folklorze!
13

czerwca

16 faktów o rubinach i ich folklorze!

16 faktów na temat rubinów i ich folkloru

Przez ponad dwa tysiące lat kultury na całym świecie bardzo pożądały rubinów za ich blask i żywy, intensywnie czerwony kolor. Ten ognistoczerwony klejnot jest jednak ceniony nie tylko za swoje oszałamiające piękno. Na przestrzeni wieków folklor przypisywał rubinowi wiele mistycznych mocy. Oto 16 faktów na temat rubinów i ich folkloru, które mogą Cię zaskoczyć!

FAKTY

Odkrycie

Rubiny zostały odkryte około 2000 lat temu prawdopodobnie w Indiach, gdzie do dziś są bardzo cenionym klejnotem. Sanskryckie słowo oznaczające rubin to "ratnaraj", co w przybliżeniu tłumaczy się jako "król klejnotów". Nazwa: Słowo "rubin" pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego kolor czerwony - "rubeus", "ruber" lub "rubens".

Kategoria klejnotów.

W gemmologii tylko cztery kamienie szlachetne kwalifikują się do elitarnej kategorii "klejnotów szlachetnych". Są to: diament, szafir, szmaragd i rubin.

Twardość

Oceniane na 9 w skali Mohsa (która mierzy twardość wszystkich kamieni szlachetnych), rubiny i szafiry ustępują jedynie diamentom pod względem twardości i trwałości. Przy cięciu rubinów należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą one być kruche.

Skład

Rubiny są zbudowane ze skrystalizowanego korundu z domieszką tlenku chromu. Termin "korund" pochodzi od sanskryckiego słowa "kuruvinda".

Kolor

Rubiny klasyfikuje się najpierw według ich intensywnej barwy, a następnie według blasku i "żywości" (iskrzenia). Najbardziej cenione kolory rubinów to od średnio- do ciemnoczerwonego z pomarańczowymi tonami do purpurowo-czerwonego. Najbardziej wyjątkowy kolor rubinu nazywany jest "gołębią krwią". Rubin z gołębią krwią charakteryzuje się wyjątkowym blaskiem, przejrzystością oraz intensywnym, ognistym odcieniem czerwieni z subtelną nutą niebieskiego lub fioletu.

Rubiny czy szafiry

Jedyną różnicą między rubinem a szafirem jest kolor! Oba są minerałami korundu. Te, które są jasnoróżowe, nazywane są różowymi szafirami, podczas gdy tylko głęboko czerwone kamienie szlachetne kwalifikowane są jako rubiny.

Inkluzje

Naturalne rubiny często mają inkluzje. Jest to jeden ze sposobów na określenie, czy rubin jest prawdziwy, a nie syntetyczny, stworzony w laboratorium.Obróbka: Prawie wszystkie rubiny dostępne na rynku są poddane jakiejś obróbce, zazwyczaj cieplnej lub dyfuzyjnej. Istnieją kamienie niepoddane obróbce, ale są one rzadkie i bardzo drogie. Obróbka cieplna poprawia głębię i równomierność koloru, a także przejrzystość rubinów. Obróbka dyfuzyjna może znacznie wzmocnić kolor. Istnieją testy pozwalające stwierdzić, czy klejnoty te zostały poddane obróbce, ale można bezpiecznie założyć, że rubiny znajdujące się w sklepach detalicznych zostały poddane obróbce.

Źródła

Prawdziwie szlachetne rubiny większe niż 2,0 karaty są bardzo rzadkie. Te, które można znaleźć, pochodzą zazwyczaj z Dalekiego Wschodu. Najwyższej jakości rubiny pochodzą z kopalni Mogok w północnej części Myanmaru (dawniej Birma). Niegdyś główne źródło najszlachetniejszych i największych rubinów "gołębiej krwi", kopalnie są już prawie wyczerpane. Te rzadkie rubiny z Mogok nie są poddawane obróbce i są niezwykle cenne.

Drugie pod względem jakości rubiny są wydobywane w Mong Hsu w północno-wschodniej części Myanmaru (Birmy). W kopalniach tych produkuje się rubiny o wielkości od 0,5 do 3 karatów. Wszystkie rubiny z Mong Hsu są poddawane obróbce cieplnej.

Chociaż nie są najwyższej jakości, rubiny nadające się do wyrobu biżuterii wydobywane są w Wietnamie (lekko purpurowy kolor), Tajlandii (ciemnoczerwony kolor z tendencją do brązu i modulowanej głębokiej czerwieni), Cejlonie (malinowy kolor) i Afryce Wschodniej (przepiękne kolory od jasno do ciemnoczerwonego). Słabszej jakości rubiny można znaleźć w północnym Pakistanie, Kaszmirze, Tadżykistanie, Laosie, Nepalu, Afganistanie i Indiach.

FOLKLORE

Pasja

Uważa się, że rubiny, jako symbol dozgonnej miłości, wzmacniają zdolności uwodzenia i męskość, a także zapewniają wieczną namiętność.

Ochrona

Wojownicy nosili rubiny podczas bitwy ze względu na ich właściwości ochronne, odwagę i siłę. Uważa się, że noszenie rubinów w czasie bitwy prowadzi do zwycięstwa. W filmie "Czarnoksiężnik z krainy Oz" rubinowe pantofelki chroniły Dorotkę przed złymi mocami.

Władza

Przez wieki członkowie rodzin królewskich podkreślali swój status władcy, nosząc rubinowe klejnoty w koronach, biżuterii i szatach liturgicznych. Rubiny noszono również, aby zwiększyć ich mądrość w obliczu kluczowych decyzji, zwłaszcza w sprawach finansowych. Używano ich również do podsycania ambicji mężczyzn.

Szczęście

Uważa się, że amulet, wisiorek lub amulet z rubinem zapewnia użytkownikowi harmonię, sukces, równowagę emocjonalną i zadowolenie.

Uzdrawiające moce

Pocieranie skóry tym kamieniem szlachetnym poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne. Oczyszcza ciało z toksyn i ożywia energię. Rubin stymuluje czakrę serca i poprawia krążenie krwi. Ostrzega się jednak pacjentów, aby nie używali rubinów w okolicach splotu słonecznego ze względu na możliwe szkodliwe skutki.

W Rosji Iwan Groźny wierzył, że ten klejnot ma właściwości lecznicze dla serca i ostrości umysłu. W XIII wieku szlifowane rubiny były uważane za lekarstwo na problemy z wątrobą.

Prorocze

W średniowieczu wierzono, że rubiny, zmieniając kolor na ciemniejszy, przepowiadają zbliżające się niebezpieczeństwo.

Noszony przez królów, ceniony na całym świecie i będący symbolem miłości i namiętności, rubin ma wyjątkową historię. Niezależnie od tego, czy wierzysz w jego mistyczne moce, czy po prostu uwielbiasz hipnotyzujący, głęboki czerwony kolor, rubin jest prawdziwie magicznym klejnotem.