8 rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczaniu swojej biżuterii!
24

maja

8 rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczaniu swojej biżuterii!

Nie trać dwa razy!

Upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenie biżuterii!

Piękna biżuteria i luksusowe zegarki należą zazwyczaj do najbardziej cenionych i wartościowych przedmiotów, które posiadamy. Jeśli przedmiot ten ma dużą wartość sentymentalną, jego utrata, kradzież lub uszkodzenie mogą być druzgocące. Jeśli okaże się, że nie posiadasz odpowiedniego ubezpieczenia biżuterii, stracisz podwójnie! Oto 8 rzeczy, które musisz wiedzieć o ubezpieczaniu biżuterii i luksusowych zegarków.

Czy moja polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje mojej biżuterii?

Prawie wszystkie polisy ubezpieczeniowe dla właścicieli domów są nieodpowiednie dla biżuterii i luksusowych zegarków, których wartość przekracza 1000 dolarów. Należy sprawdzić, co dokładnie zapewnia obecna polisa ubezpieczeniowa właściciela domu.

Niektóre polisy obejmują tylko skradzione przedmioty. Nie pokrywają one kosztów wymiany zgubionych przedmiotów, uszkodzeń, takich jak wyszczerbione kamienie szlachetne, czy wymiany pierścionka upuszczonego do zlewu! Te przedmioty wymagają osobnej polisy.

Aby mieć pewność, że jesteś w pełni zabezpieczony na każdą sytuację i na pełną wartość swojej biżuterii i czasomierzy, wybierz polisę typu "stand alone".

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie?

Jak tylko kupisz nowy zegarek lub biżuterię, musisz go ubezpieczyć. W okresie świątecznym domy są okradane, prezenty giną w transporcie, a torby z zakupami gubią się. Niezwłocznie skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby Twój nowy zakup był chroniony.

Co z dawaniem i otrzymywaniem prezentów?

Zarówno osoba obdarowująca, jak i obdarowywana powinna ubezpieczyć kosztowne prezenty. Po zakupie prezentu należy go ubezpieczyć. Po wręczeniu prezentu ubezpieczenie nie będzie już pokrywało żadnych szkód. Należy zrezygnować z ubezpieczenia.

Należy zalecić szczęśliwemu odbiorcy prezentu, aby od razu wykupił ubezpieczenie na swój prezent. Jeśli planujesz podarować pierścionek zaręczynowy, umieść na polisie oba wasze nazwiska.

Czy mój dowód sprzedaży jest wyceną?

Nie! Na dowodzie sprzedaży widnieje tylko kwota, jaką zapłaciłeś. Niezależnie od tego, czy zapłaciłeś cenę wyższą niż przeciętna, czy też dostałeś świetny interes, Twoje odszkodowanie będzie oparte na bieżących kosztach rynkowych odtworzenia lub wymiany przedmiotu.

Należy pamiętać, że zawyżanie podanej wartości ubezpieczanych przedmiotów jest zarówno nieetyczne, jak i nieuczciwe. Chociaż możesz spodziewać się płacenia wyższych składek, w przypadku konieczności zgłoszenia roszczenia otrzymasz odszkodowanie w wysokości rzeczywistej wartości rynkowej. I to tylko wtedy, gdy roszczenie zostanie rozpatrzone pozytywnie! Proces ten będzie zdecydowanie trudny.

Kto powinien dokonać wyceny?

Aby uzyskać dokładne ubezpieczenie, potrzebna jest certyfikowana wycena dokonana przez wykwalifikowanego rzeczoznawcę. Miejscowy jubiler często nie ma kwalifikacji do wykonywania wycen akceptowanych przez firmy ubezpieczeniowe.

Akredytowani rzeczoznawcy przeszli specjalistyczne szkolenie w akredytowanej organizacji rzeczoznawców. Należą do nich między innymi National Association of Jewelry Appraisers, Gemological Institute of America lub International Society of Appraisers.

Jakie informacje powinien zawierać mój operat szacunkowy?

Twoja wycena będzie oficjalnym dokumentem, który zawiera wszystkie fakty niezbędne do zastąpienia utraconego przedmiotu takim samym lub zwrócenia Ci jego aktualnej wartości detalicznej. Będzie on zawierał zapłacone przez Ciebie podatki oraz koszt opłaty za wycenę.

Po dokonaniu wyceny otrzymasz raport z wyceny, zdjęcie biżuterii lub zegarka oraz dokładny opis. Przekaż ten pakiet raportów swojej firmie ubezpieczeniowej.

Zrób własne zdjęcia i kopie wyceny. Warto również zachować wszelkie broszury na temat danego egzemplarza, dostarczone przez producenta marki. W przypadku przedmiotów wykonywanych na zamówienie, wartość robocizny, projektu i materiałów zostanie uwzględniona w celu oszacowania wartości przedmiotu.

Czy muszę kiedykolwiek ponownie wycenić moje przedmioty?

Roszczenia ubezpieczeniowe dotyczące wymiany opierają się na aktualnych cenach detalicznych. Ponieważ proces rynkowy ulega zmianie, należy upewnić się, że posiadamy wystarczające ubezpieczenie lub że nie ubezpieczamy zbyt wysoko swoich przedmiotów. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zalecają dokonywanie ponownej wyceny co osiemnaście miesięcy.

Ponowna wycena jest szczególnie zalecana w przypadku, gdy ubezpieczone wyroby jubilerskie lub zegarkowe nagle stają się rzadkie, bardziej popularne lub zmniejsza się na nie popyt. Gdy wartość materiałów użytych do produkcji danego przedmiotu ulega znacznym zmianom, takim jak koszty kamieni szlachetnych, niezwykle ważne jest posiadanie aktualnej wyceny.

Dlaczego moje składki są tak wysokie?

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, możesz liczyć się z wyższymi składkami niż Twoi wiejscy kuzyni ze względu na większe ryzyko kradzieży. Przechowywanie klejnotów w sejfie lub skrytce depozytowej obniży składki u niektórych ubezpieczycieli. Na wysokość składki wpływa również wysokość udziału własnego. Upewnij się, że na polisie zawsze widnieje Twój aktualny adres.

Znajomość faktów

Chociaż utrata lub uszkodzenie biżuterii lub zegarków jest w najlepszym wypadku nieprzyjemnym doświadczeniem, upewnij się, że nie stracisz dwa razy! Możesz stracić raz, tracąc lub uszkadzając swój przedmiot, a następnie ponownie, gdy okaże się, że masz niewystarczającą ochronę ubezpieczeniową.

Mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz potrzebował takiego ubezpieczenia, ale zanim to nastąpi, upewnij się, że Twoja wyjątkowa biżuteria, zabytkowe czasomierze i luksusowe markowe zegarki mają odpowiednie ubezpieczenie!