Srebrna czy posrebrzana biżuteria? Jeśli kupujemy w sieci to powinniśmy wiedzieć jak odróżnić taką biżuterię.
Cena biżuterii
Przede wszystkim trzeba będzie zwracać uwagę na cenę. Srebro może nie jest szczególnie drogie, ale jednak wyraźnie droższe niż stal jubilerska. Jeśli więc cena jest podejrzanie niska może być to dla nas sygnał, że coś jest nie tak.
Odpowiednia próba
Każda biżuteria srebrna musi być oznakowana stemplem. Warto będzie tutaj szukać oznaczenia 925, taka próba jest najczęściej wykorzystywana. Stempla można szukać po wewnętrznej stronie biżuterii. Jeśli będzie się pojawiać przykładowo tylko na zapięciu może to być znak, że wyłącznie zapięcie jest srebrne a reszta będzie posrebrzana.
Barwa naszej biżuterii
Jeśli chcemy odróżnić srebro od elementów posrebrzanych potrzeba będzie sporej wprawy oraz materiału porównawczego. Powierzchnie posrebrzane są cieplejsze i bardziej połyskliwe niż srebrne, ale nie jest to zasada, która zawsze będzie się sprawdzać. Jeśli jednak na jednym elemencie jest znak próby a inne mają inny odcień to sygnał, że produkt jest oszukiwany.
Rysy na biżuterii
Srebrna biżuteria będzie stosunkowo miękka i dlatego będzie można ją zarysować dość łatwo. Po pewnym czasie będzie to już wyraźnie widoczne. Warstwa srebra nanoszona galwanicznie będzie zbyt cienka by rysy zobaczyć, dlatego biżuteria posrebrzana będzie po prostu zniszczona, natomiast srebrna może być lekko porysowana. Srebro po pewnym czasie się utlenia. Jeśli będziemy po jakimś czasie przecierać to pozostanie ciemny ślad na ścierce, to znak, że mamy do czynienia z prawdziwym srebrem.
Ostatecznie wyłącznie wytwórca wie z czego powstawała jego biżuteria. Warto więc na zakup decydować się wyłącznie w sprawdzonych miejscach i kupować tylko biżuterię od sprawdzonych producentów. w ten sposób bowiem mamy gwarancje, że kupujemy produkt w pełni wartości, któremu będzie można zaufać a nie jedynie posrebrzany, który ma fałszywie wybita próbę. Takim testem, który zawsze będzie się sprawdzać będzie test ceny. To właśnie taka sprawa, której nie da się ominąć. Jeśli produkt będzie kosztował 10 złotych to praktycznie nie ma szans na taką cenę. Sam surowiec byłby już droższy bez liczenia kosztów przygotowywania produktów. Jeśli kupujemy coś droższego można się także decydować na specjalne badania, w ramach których będzie można oceniać jaka jest autentyczność kruszcu po jaki będziemy sięgać. Czasami będzie to dobra opcja, ponieważ będzie się można zabezpieczyć przed oszustwem i uda się uniknąć wyrzucenia pieniędzy w błoto.