Insygnia diamentowej władzy cz. I
30

maja

Insygnia diamentowej władzy cz. I

Przygotowana w Pałacu Buckingham wystawa to w sumie dziesięć tysięcy diamentów, które będzie można oglądać od października. Została ona przygotowana ponieważ swój Diamentowy Jubileusz obchodzi obecnie Elżbieta II. Pokazane zostają nam kamienie szlachetne, które należą do królowej brytyjskiej. To przede wszystkim idealny pokaz wielopokoleniowego bogactwa a także uznania międzynarodowego dla władz Wielkiej Brytanii.

Zanim dotrzemy do Sali, gdzie diamenty będą zaprezentowane prowadzić będzie korytarz, gdzie będziemy mogli zobaczyć portrety licznych przodków rodziny królewskiej. Niektóre klejnoty mają wartość historyczną i co bardzo ważne są one prezentowane publicznie dopiero po raz pierwszy. Kosztowności na wystawę były również dobierane przez samą królową. Wśród licznych elementów, które będzie można zobaczyć pojawiać się będzie także korona królowej Wiktorii, gdzie znajduje się w sumie 1187 diamentów. Ta królowa właśnie najczęściej przedstawiana była na portretach w takiej właśnie koronie. Wyróżnia się ona wśród innych władców tym, że była to pierwsza władczyni, która spędziła na tronie ponad 60 lat i mogła podobnie jak Elżbieta II świętować swój diamentowy jubileusz.

Wśród królewskich zbiorów swoje miejsce mają również wszelkie kosztowności, które związane są z diamentem Cullinan, a więc to nazwa, która pochodzi od nazwiska dyrektora spółki diamentowej, gdzie kamień został znaleziony. To kamień, któr był największym znalezionym w historii kamieniem i ważył 3106 karatów. Co ciekawe pracownik biura, gdy zobaczył ten kamień wyrzucił go przez okno, ponieważ uznał, że w takim rozmiarze może być wyłącznie kryształ. Diament Cullinan zakupiony został przez rząd Transwalua potem podarowany był jako prezent dla Edwarda VII. To właśnie on zdecydował o podzieleniu tego kamienia i powstało w ten sposób 9 dużych kamieni a także 96 mniejszych. Dwa największe kamienie pojawiły się na berle i w koronie królewskiej. Oprócz tego pojawiły się one również w broszce, naszyjniku czy platynowym pierścieniu. Historia różnych diamentów jest rzeczywiście bardzo długa. Wiele takich kamieni stawało się również przedmiotem wręczanym w ramach międzynarodowych kontaktów i prezentów. W ramach przygotowanej ekspozycji znajdziemy także diamenty, które Wiktoria otrzymała od tureckiego sułtana i był to ważny element wdzięczności sułtanatu za pomoc w trakcie wojny krymskiej. Królowa jednak oparła się na urokowi oprawy kamienia, która była orientalna, dlatego zdecydowała się na zmianę tej oprawy według własnego upodobania. Wystawa będzie idealną szansą na zobaczenie bogactwa jakie w swoich zasobach posiada właśnie Królowa Wielkiej Brytanii.