Sposób noszenia pierścionka zaręczynowego stał się nagle ogromnie kontrowersyjnym tematem. Na forach internetowych pojawiają się głównie panny młode, ale nie tylko, i domagają się jasnej odpowiedzi, która ręka i który palec. Nie uwierzą też na słowo – strach przed gafą na tym polu powoduje, że wymagają podania dokładnego powodu, dlaczego akurat ten palec, a nie inny.
Można je zrozumieć, bo w końcu mówimy o jednym z najważniejszych dni w życiu, ślubie, a całe przygotowanie do niego to wielkie przedsięwzięcie. Najczęściej powtarzaną opinią jest tutaj to, że pierścionek zaręczynowy powinien być zakładany na serdeczny palec prawej ręki, a po ślubie można go przełożyć na lewą rękę i na palec środkowy, jeśli tak nam będzie wygodniej. Wielkie znaczenie ma to tylko do momentu, kiedy na palcu pojawi się obrączka. Sęk w tym, że niektóre panie pd razu wolałyby lewą rękę lub inny palec i szukają uzasadnienia dla swojego wyboru.
Osobista tradycja
W rzeczywistości świat by się nie zawalił nawet wtedy, kiedy któraś panna młoda założyłaby pierścionek na palec u nogi. To wszystko w końcu tylko sfera symboliki, zwyczaju, tradycji. W każdej Ordzinie może to wyglądać inaczej. Większość osób jest przekonana, że pierścionki zaręczynowe powinno się nosić właśnie na palcu serdecznym prawej ręki i uznaje to za jedyny sensowny standard. Zresztą trzeba mieć tu na uwadze, że pierścionek zaręczynowy nie jest jakimś specjalnie ważnym elementem naszej kultury. Nikt się za nim nie ogląda tak jak za obrączką. Pierścionek to pierścionek i kto będzie wiedział, że ten założony na palec środkowy lewej ręki to akurat pierścionek zaręczynowy?
Inne kraje
Nasze zwyczaje mogą być zupełnie obce innym, całkiem nieodległym kulturom. Weźmy Czechy. W tym kraju noszenie pierścionka na palcu serdecznym prawej ręki oznacza, że kobieta jest wdową. W Czechach oznaką zaręczyn jest tylko i wyłącznie noszenie pierścionka na lewej ręce, a na prawej ręce nosi się wspomnienia i stratę. Tam też oczywiście nikt przesadnie nie zwraca na takie rzeczy uwagi i każdy może być obwieszony dowolna ilością pierścionków w dowolnych miejscach, ale zawsze kod będzie rozpoznany przez określone grono osób.
Co do miejsca noszenia pierścionka nie mają wątpliwości Anglicy – lewa ręka. W Skandynawii nie ma w ogóle pierścionków zaręczynowych. Są obrączki, które nosi się od początku narzeczeństwa. W czasie ślubu do obrączki na lewej ręce dochodzi obrączka na ręce prawej. Na Węgrzech nikt się nie interesuje pierścionkami zaręczynowymi i pojawiają się dopiero obrączki.