Jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej?
3

maja

Jak odróżnić biżuterię srebrną od posrebrzanej?

Wiele kobiet zachwyca się biżuterią ze srebra, bardzo często jednak rodzi ona pewne wątpliwości, wcale nie jest bowiem łatwo odpowiedzieć na pytanie o to, czy jest ona srebrna, czy też jedynie posrebrzana. Problem jest szczególnie dotkliwy, gdy na zakupy decydujemy się korzystając z możliwości Internetu, warto więc dowiedzieć się, jak to sprawdzać.

Cena biżuterii i jej znaczenie

Srebro nie jest zaliczane do kruszców szczególnie drogich, nie ulega jednak wątpliwości, że jest droższe niż stal jubilerska oraz inne materiały, z których często wykonywane są zarówno łańcuszki, jak i inne elementy ozdobne. Jeśli więc rozwiązanie, które nam się podoba, sprawia wrażenie przesadnie taniego, możemy mieć uzasadnione obawy, co do tego, czy kruszcem, z którego jest wykonane, jest rzeczywiście srebro.

Próba

Biżuteria wykonana ze srebra powinna być oznaczona we właściwy sposób, warto więc pamiętać, że najwyższą próbą jubilerską dla tego kruszcu jest próba 925. Stemple mogą się pojawiać w różnych miejscach, najczęściej są jednak obecne tuż przy zapięciu, a także wewnątrz pierścionka lub po wewnętrznej stronie srebrnej broszki. Jeśli stempel pojawia się jedynie na zapięciu, warto zachować pewną ostrożność. Niektórzy sprzedawcy wprowadzają w ten sposób w błąd swoich klientów i niejednokrotnie okazuje się, że zapięcie jest rzeczywiście wykonane ze srebra, sam łańcuszek jest już jednak zaledwie posrebrzany.

biżuteria posrebrzana

Kolor biżuterii

Odróżnienie na pierwszy rzut oka biżuterii ze srebra oraz tej, która jest jedynie posrebrzana, nie jest proste. Zwykle wymaga wprawy, jeśli zaś jej brakuje – niezbędny jest materiał porównawczy. Co do zasady jednak biżuteria posrebrzana jest nie tylko cieplejsza, ale i błyszczy się bardziej niż ta, którą wykonano ze srebra. Oczywiście, mówimy o zasadzie, od której istnieją odstępstwa, warto więc podchodzić do niej z pewną ostrożnością.

Rysy na biżuterii

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku złota, również srebro jest relatywnie miękkim metalem. Jego powierzchnia może być więc zarysowana nawet dlatego, że mamy dość długie paznokcie. Tu pojawia się jednak pewna różnica, o ile bowiem biżuteria srebrna nosi jedynie ślady delikatnych zarysowań, jej posrebrzany odpowiednich jest po prostu zniszczony. Tak naprawdę jednak tylko wytwórca ma świadomość tego, w jaki sposób wykonana jest dana biżuteria, w pierwszej kolejności powinniśmy więc koncentrować się na jej kupowaniu w miejscach, które są sprawdzone i pewne. Jeśli decydujemy się na taki krok, możemy mieć pewność, że srebro jest autentyczne, w każdym innym przypadku musimy jednak liczyć się z niedopowiedzeniami i ryzykiem.