Poradnik dla kupujących obrączki ślubne
6

kwietnia

Poradnik dla kupujących obrączki ślubne

Obrączka ślubna to tylko i aż namacalny symbol miłości. Tylko, ponieważ miłości nie da się zamknąć w przedmiocie, i aż, ponieważ obrączki będą z nami przez całę życie i będą informowały resztę świata, że jesteśmy razem. Jubilerzy mają bardzo szeroką ofertę przygotowaną dla nas. Są to obrączki bardziej lub mniej funkcjonalne oraz bardziej lub mniej efektowne. Na które z nich postawić? Przedstawiamy niewielki poradnik, dzięki któremu łatwiej będzie się poruszać po świecie biżuterii ślubnej.

Z jakiego materiału powinna być obrączka ślubna

Tradycyjnie przyjęło się, że obrączki ślubne powinny być z żółtego złota i tak właśnie najczęściej jest. Nie jest to jednak obowiązek. Bardzo modne są obrączki z odbarwianego złota, zwłaszcza ze złota różowego (czerwonego) i białego. Są oryginalne i pozwalają na uzyskanie naprawdę ciekawych połączeń. Trzeba jednak uważać, ponieważ złoto białe można uzyskiwać poprzez domieszki palladu lub niklu. Nikiel jest tańszy, ale bardzo wiele osób reaguje na niego alergicznie. Obrączki mieszane to też kłopot przy zmianie rozmiaru, co jest zwykle nieuniknione po latach.

Istnieją też mniej popularne, ale za to niezwykle interesujące alternatywy dla złota. Jednym z nich jest platyna, czyli cechująca się niesamowitą wytrzymałością na czynniki chemiczne i mechaniczne platyna. Niestety, jest to materiał bardzo drogi i za komplet platynowych obrączek zapłacimy około 7000 złotych i więcej.

Coraz częściej wybieranym materiałem jest tytan. Obrączki z tytanu są bardzo wytrzymałe i nie powodują reakcji alergicznych, chociaż wiele osób narzeka na ich stosunkowo nieciekawy połysk przypominający zwykłe żelazo.

Opcją jest też srebro, ale nie jest to materiał polecany ze względu na jego niską wytrzymałość.

obrączki ze złota

Próba

Próba metali to ważna kwestia. Zawsze na obrączce jest wybita jako trzycyfrowa liczba. Jest to ułamek mówiący nam, ile części na tysiąc w danym stopie znajduje się zadeklarowanego metalu. W stopach złota wykorzystywanych najczęściej na obrączki ślubne jest próba 525, co oznacza, że mamy 525 cząstek złota na 1000 cząstek budujących pierścionek. Nie jest to dużo, ale wystarczy, by obrączka byłą ładna i solidna. Inne metale mają inne typowe próby. Platyna ma najczęściej próbę 950, czyli jest bardzo czysta. Podobnie srebro, którego próba to 925. Można zawsze kupować obrączki o różnych próbach.

Rozmiar obrączki

Bardzo ważną w praktyce kwestią jest rozmiar obrączki. Zmierzymy go u jubilera, ale trzeba mieć na uwadze, że grubość palca potrafi się zmieniać i trzeba kupić taką obrączkę, którą się potem będzie dało dopasowywać.