Salon jubilerski - historia i teraźniejszość
31

marca

Salon jubilerski - historia i teraźniejszość

Choć dziś salony jubilerskie są znacznie bardziej nowoczesne, wcale nie odcinają się od wieloletnich tradycji przemysłu jubilerskiego. Oczywiście, obecnie mamy do czynienia z technologiami, które pozwalają na szybkie i precyzyjne wykonanie nawet bardzo nietypowej biżuterii, a każdy klient może liczyć na to, że przychodząc z konkretną potrzebą, doczeka się jej realizacji. Nietypowa biżuteria odpowiadająca indywidualnym potrzebom klienta wcale nie jest niczym nowym. Co więcej, cieszy się współcześnie ogromną popularnością.

Historia usług jubilerskich

W Polsce koncentrowano się zawsze przede wszystkim na wytwarzaniu biżuterii, choć modne były także przedmioty wysokiej klasy ściśle związane z obrzędami religijnymi. Ich produkcją zajmowali się złotnicy i ci często posiadali własne specjalizacje. To właśnie tego typu zlecenia były zresztą kluczowe dla większości zakładów, w użyciu były przy tym nie tylko złoto, ale także platyna. Począwszy od czternastego wieku polskie warsztaty trudniące się złotnictwem funkcjonowały w oparciu o strukturę cechową. Ich znakiem rozpoznawczym była punca – wyroby pochodzące z konkretnych zakładów miały więc własny sposób znakowania tak, aby łatwiej można je było odróżnić od tego, co proponuje konkurencja.

usługi jubilerskie

Dzisiejszy salon jubilerski

Dziś przetrwania zakładu jubilerskiego jest uzależnione przede wszystkim od tego, jakie usługi są świadczone przez jego pracowników, dokłada się przy tym starań, aby odpowiadały one nawet tym klientom, którzy są znani ze swoich dużych wymagań. Sama biżuteria może być tworzona zresztą na kilka sposobów. Bardzo często mamy więc do czynienia z unikatowym połączeniem klasycznych metod produkcji biżuterii, które jednak pojawiają się w zestawieniu z nowoczesnymi technologiami. Pozwala to na zrealizowanie nawet najbardziej nietypowych pomysłów zleceniodawcy, a jednocześnie nie przyczynia się do tego, że biżuteria traci charakterystyczny dla siebie indywidualny charakter. Jubilerzy coraz częściej decydują się również na lutowanie, które dochodzi do głosu zwłaszcza wówczas, gdy metale szlachetne łączy się z tymi, które nie cieszą się tym mianem. Nie brakuje zresztą klientów, którzy pojawiają się u jubilera nie po to, aby wejść w posiadanie nowej biżuterii, ale po to, aby dopasować ją do zmieniających się potrzeb, na przykład powiększyć pierścionek do zmieniających się rozmiarów palca. Usługi jubilerskie dotyczą też naprawy biżuterii złotej i srebrnej, ta bowiem potrafi być na tyle cenna, że klientom trudno rozstać się z nią. Jedną z popularniejszych usług okazuje się być także przewlekanie pereł.