Wyśmienity szafir
14

maja

Wyśmienity szafir

Piękny szafir

Szafir jest jednym z najbardziej popularnych kamieni szlachetnych na świecie. Ten kamień urodzeniowy dla miesiąca urodzenia września, jak również klejnot dla 5 i 45 rocznicy ślubu, został wyceniony tak daleko w historii, jak 800 pne. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "saphirus" i greckiego słowa "sapheiros", które oznacza niebieski. Szafir należy do rodziny minerałów korundowych, tak samo jak rubin. Jedyną różnicą między rubinem a szafirem jest kolor. Wszystkie czerwone korundy nazywane są rubinami. Prawie wszystkie szafiry są poddawane obróbce cieplnej w celu wzmocnienia ich barwy i przejrzystości. Szafir, obok rubinu, szmaragdu i diamentu, jest uważany za jeden z czterech głównych kamieni szlachetnych, nazwanych tak ze względu na ich wartość i powszechną popularność.

Niebieski szafir

Kolor kamienia szlachetnego opisywany jest za pomocą odcienia, nasycenia i tonu. Barwa to kolor kamienia szlachetnego - czerwony, niebieski, zielony itp. Nasycenie odnosi się do żywości lub jasności odcienia. Tonacja to jasność lub ciemność koloru. Niebieski szafir występuje w różnych mieszankach pierwotnego koloru niebieskiego i jego wtórnych odcieni, najczęściej purpury, fioletu i zieleni. Niebieskie szafiry klasyfikuje się na podstawie czystości ich barwy podstawowej i stopnia obecności barw drugorzędnych. Podczas gdy fiolet i purpura mogą przyczynić się do ogólnego piękna koloru niebieskiego szafiru, zielony podtekst jest uważany za cechę negatywną. Prawie wszystkie szafiry są poddawane obróbce cieplnej, aby

Szafir fantazyjny

Chociaż słowo szafir kojarzy się z kamieniem szlachetnym o intensywnie niebieskiej barwie, występuje on w całej gamie kolorów, w tym fioletowym, ciemnoszarym, pomarańczowym, żółtym, różowym, zielonym, czarnym i bezbarwnym. Przezroczyste szafiry są często używane jako substytuty diamentów. Te kolorowe kamienie szlachetne są określane mianem "szafirów fantazyjnych" i mogą być tańsze od wysokiej jakości niebieskich szafirów. Fantazyjne kolorowe szafiry są generalnie mniej dostępne niż niebieskie, a niektóre kolory są dość rzadkie, zwłaszcza w dużych rozmiarach.

Szafiry fantazyjne

Szafir gwiaździsty

Szafir gwiaździsty to rodzaj niebieskiego szafiru, który charakteryzuje się wyglądem sześcioramiennej gwiazdy (asteryzm), która zdaje się unosić na powierzchni klejnotu. Te, które mają czerwony kolor, znane są jako "rubiny gwiaździste". Te kamienie szlachetne są zawsze szlifowane "en cabochon" (polerowane, ale nie fasetowane), zazwyczaj z centrum gwiazdy w pobliżu górnej części kopuły. Sporadycznie spotyka się gwiazdy dwunastoramienne.

Szafir gwiaździsty

Szafir Padparadscha

Niezwykle rzadki szafir Padparadscha często osiąga wyższe ceny niż nawet najszlachetniejsze niebieskie szafiry. Ta odmiana szafiru jest w większości przypadków nieznana konsumentom, ponieważ jest ich tak mało na rynku. Padparadscha to delikatny, jasny lub średni klejnot o barwie od różowo-pomarańczowej do pomarańczowo-różowej. Jego nazwa pochodzi od sanskryckich słów "padma ranga" oznaczających kolor lotosu. Pierwotnie występował na Sri Lance, ale jego złoża znaleziono również w Wietnamie i części Afryki Wschodniej. Uważa się, że olśniewający pierścionek zaręczynowy Lady Gagi od byłego narzeczonego Christiana Carino jest szafirem padparadscha.

Pierścionek zaręczynowy Lady Gagi

Szafir zmieniający kolor

Kolejną fascynującą i niezwykle rzadką odmianą korundu jest szafir zmiennobarwny. Ma on zdolność do zmiany koloru, gdy patrzy się na niego pod różnymi źródłami światła. Zazwyczaj niebieskie szafiry zmieniają kolor z niebieskiego w naturalnym świetle dziennym na fioletowo-purpurowy w świetle żarowym.

Szafiry zmiennokolorowe pochodzą z różnych miejsc, w tym z Tajlandii i Tanzanii.

Szafir zmiennobarwny

Folklor

Przez wieki niebieski szafir uważany był za symbol niebios. Starożytni Persowie wierzyli, że szafiry sprawiają, iż niebo jest niebieskie od ich odbicia. Noszono go jako symbol obrony przed złem. W Biblii znajduje się zapis, że król Salomon nosił pierścień z szafirem. Rosyjski Iwan Groźny wierzył, że noszenie szafiru wzmacnia serce i dodaje odwagi jego właścicielowi. W XI i XII wieku czarodzieje cenili szafir jako pomoc w interpretacji najbardziej niejasnych wyroczni. Syngalesi (Sri Lanka) cenili szafir gwiaździsty jako środek chroniący przed czarami.

Niebieski szafir utożsamiano z czystością, pobożnością i pokutą. W XII wieku niebieski szafir był uważany za kamień święty w Kościele rzymskokatolickim i był używany w biżuterii kościelnej. Uważano, że pomaga on promować życie pełne szczerości i spokoju. Wielki podróżnik po krajach Orientu, Sir Richard Francis Burton, zawsze podróżował z dużym szafirem gwiaździstym, który nazywał swoim "talizmanem". Wierzył, że sam widok tego kamienia przyniesie jemu i innym szczęście oraz uchroni przed chorobami. Regularnie pokazywał go wielu ludziom, których spotykał podczas swoich podróży.

Szafiry są również kojarzone z romantyczną miłością, reprezentują wierność i romantyczne oddanie. W czasach współczesnych niebieski szafir zyskał na popularności, gdy książę Karol podarował Lady Dianie wspaniały 12-karatowy pierścionek zaręczynowy z owalnie szlifowanym szafirem z Cejlonu (Sri Lanka). Książę William podarował później ten sam olśniewający klejnot swojej narzeczonej Kate Middleton jako jej pierścionek zaręczynowy.

Geografia


Każda kopalnia szafirów produkuje różnej jakości kamienie, a miejsce pochodzenia nie jest gwarancją ich jakości. Najczystsze, głęboko niebieskie szafiry tradycyjnie znajdowane są w Myanmarze (Birmie) i Kaszmirze. Klejnoty te znane są z wyjątkowego, aksamitnego połysku. Kopalnie w Kaszmirze są obecnie całkowicie wyczerpane. Niebieskie szafiry ze Sri Lanki (Cejlonu) i Madagaskaru są bardzo cenione ze względu na swój kolor, ale kopalnie te produkują również szafiry w szerokiej gamie kolorów. Sri Lanka jest największym na świecie producentem szafirów o masie ponad 100 karatów. Mniej kosztowne szafiry z Australii i Tajlandii są zazwyczaj ciemnoniebieskie z lekko zielonym podtekstem. W zachodnich kopalniach Kambodży wydobywa się szafiry o pięknej barwie, ale są one zazwyczaj niewielkich rozmiarów. Kopalnie w Chinach i Nigerii produkują ciemne kamienie. Kopalnie w Montanie (USA) produkują szafiry o unikalnym metalicznym niebieskim kolorze. Kolor ten występuje naturalnie, bez konieczności obróbki cieplnej, w przeciwieństwie do większości szafirów. Szafiry są również wydobywane w Kenii, Tanzanii, Brazylii, Malawi, Kolumbii i Zimbabwe.

Właściwości fizyczne

Szafir jest niezwykle twardy - w skali Mohsa ma 9 stopni, ustępując jedynie diamentowi. Ponieważ szafir jest tak trwały, jest szeroko stosowany nie tylko w jubilerstwie, ale także w przemyśle, m.in. w instrumentach naukowych, oknach o wysokiej trwałości, zegarkach i elektronice. Jego trwałość sprawia, że nadaje się do codziennego noszenia i nie wymaga specjalnych metod czyszczenia. Szafir można czyścić ręcznie, używając miękkiej szczoteczki i łagodnego roztworu wody z amoniakiem, dokładnie spłukując, a następnie osuszając. Szafir może być również bezpiecznie używany w myjkach ultradźwiękowych.

Niezależnie od tego, czy chcesz wybrać luźny klejnot, czy wspaniały element naszej designerskiej biżuterii, nasi wysoko wykwalifikowani specjaliści ds. biżuterii są gotowi Ci pomóc. Znajdujemy się pod adresem 11219 S Dixie Highway, Pinecrest, Miami, Floryda, jesteśmy otwarci od 10am-6pm od poniedziałku do soboty. Zawsze jest dużo wolnego miejsca do parkowania! Masz pytania? Po prostu zadzwoń do nas pod numer (305) 252-1123. Nie zapomnij zapytać o nasze 12-miesięczne finansowanie bez odsetek!